23 gün sonra bir ilk yaşanacak! Dolar sahipleri dizlerini dövecek

31 Mart seçimlerine yaklaşırken, Türkiye ekonomisi yeni zorluklarla karşı karşıya bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan yoğun döviz talebi, fiziki döviz bürolarının kapanmasına yol açtı. Bu gelişmelerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gösterge kur ile piyasa kuru arasındaki makasın genişlemesi üzerine çeşitli yeni düzenlemeleri içeren bir dizi tebliği yayınladı.

Döviz talebini kontrol etmeye yönelik alınan önlemler sonrasında dikkat çekici bir uyarı, dünya çapında tanınan Goldman Sachs’ın eski Başekonomisti Robin Brooks tarafından yapıldı. Brooks, Türkiye’de seçimlerin ardından dövizde devalüasyon yaşanmasının oldukça olağan bir durum olduğunu vurgulayarak, 1 Nisan 2024 itibarıyla Türk Lirası’nda yeni bir değer kaybı sürecinin başlama ihtimaline işaret eden bir grafik paylaştı.

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından büyük bir devalüasyon gelecek. Türkiye’nin seçimlerden hemen sonra devalüasyon yapma geçmişi var; 2023 genel seçimlerinden hemen sonra devalüasyon yaşadı.” ifadelerini kullanan Brooks, birikimini dolar kurunda tutanlara yönelik dikkat çeken uyarılarda bulundu.

Devalüasyon, tanım gereği, “Sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükûmet tarafından alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybetmesidir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

Brooks’un öngörüsüne göre, Türkiye’de yaşanacak devalüasyon, mevcut durumda 32 lira civarında seyreden dolar/TL paritesinin kısa sürede daha belirgin bir yükseliş göstererek Türk lirasının tüm yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam edeceğini göstermektedir.

28 Mayıs’taki seçimlerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uzun bir süredir kontrol altında tuttuğu dolar kurunu kısmen serbest bırakmış ve bu durumda kurda ani yükselişlere neden olmuştu.

“SEÇİMLERDEN SONRA EKONOMİDE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ”

Tasfiye sürecinin yarısı tamamlanmış olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının etkisini kaybetmesi, Türkiye’de yeni bir devalüasyonun ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu durum dolar kurunun kısa bir süre içinde 40 liraya yükselebileceği anlamına gelmektedir.

Ancak Atilla Yeşilada, seçimlerin ‘yerel seçim’ niteliğinde olmasına ve ekonomide önemli değişkenliklere yol açmamasına vurgu yaparak, 31 Mart sonrasında ekonomik göstergelerde anormal bir değişiklik beklenmediğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x